Zaproszenie na Prymacką Biasiedę

Już w tą sobotę Prymackaja Biasieda w Michałowie
4 sierpnia 2012, godz. 17:00 w Amfiteatrze Miejskim w Michałowie

organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie i Urząd Miejski w Michałowie

Prymackaja to impreza miłośników szeroko pojętej kultury białoruskiej opartej na wspólnej zabawie i wspólnym biesiadowaniu przy suto zastawionym stole. Goście przynoszą karawaje, gościńce i inne podarki. Barwne przedstawienie sceniczne jest zachowaniem i kultywowaniem wielonarodowej tradycji regionalnego folkloru oraz tożsamości kulturowej mniejszości białoruskiej oraz edukacja kulturalna poprzez upowszechnianie rodzimej kultury białoruskiej wśród dzieci i młodzieży. Będzie możliwość posmakowania tradycyjnej kuchni, jak również zakupienia wydawnictw w języku białoruskim.

Wystąpią między innymi :„Swajaki - Zasłużony Zespół Republiki Białorusi”prezentujący ciekawe połączenie folku, techno i tradycji pieśni białoruskich, , to mistrzowska choreografia, perfekcyjny ruch scenicznym oraz barwne stroje prezentowane w autorskich współczesnych opracowaniach; Białoruski NarodowyZespół Muzyki i Tańca „Światy”, którego członkowie grają tradycyjną muzykę ludową na tradycyjnych białoruskich instrumentach, takich jak m.in. harmonia, flety, cymbały, bubien; „Pieśniary”  – Narodowy Zespół Republiki Białoruś, znany szerokiej publiczności,prezentujący po mistrzowsku muzykę folkową „na żywo”, posiadający bogate instrumentarium i zachwycające stroje; „Rozśpiewany Haradok” z Gródka, „As” z Białegostoku, „Hramada” i inni. Biesiadę poprowadzi znany i lubiany zespół Prymaki z Michałowa, który oprócz hymnu Prymaków „Hej biesieda” oraz  ciągłej obecności na scenie zaprezentuje się w 5 odsłonach przy towarzystwie hucznych fajerwerków, ok. godz 23:00 oczekujemy  koncertu samych Prymaków. Biesiada będzie prowadzona w języku białoruskim. Zapewniamy doskonałą atmosferę oraz  muzykę połączoną z  zabawą ludową. Jak gościna to gościna- widzów i gości zapraszamy na darmowy poczęstunek swojskiego, regionalnego jadła. Na ogromnych rożnach przy scenie będzie się piekło kilka  prosiaków do rozdania wiernym fanom imprezy a do tego zaproponujemy swojski chleb ze smalcem i cebulką oraz ogóreczki małosolne. Szykują się tańce do białego rana! Ku uciesze publiczności imprezę przeplatać będą 5-cio krotnie wystrzały fajerwerków.

Prymackaja Biasieda to nie tylko koncert i występy gwiazd, nie tylko wspólny posiłek przy olbrzymim, suto zastawionym stole, to autentyczny kontakt z kulturą, to zachęta dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w regionalnej kulturze i tradycjach, to  liczne konkursy i stoiska z rękodziełem ludowym. Prymackaja Biasieda to ciekawa propozycja dla turystów, chcących poznać pogranicze zachwycające bogactwem różnorodności.

Wszystko to już w tę sobotę 4-go sierpnia-  wstęp wolny!

Ciekawostka:

W tym roku Prymackaja Biesieda nabiera szczególnego znaczenia- swoją obecnością zaszczycą nas przedstawiciele władz miasta Wołkowysk. Przybędzie  Aleksander Berebenya – Konsul Generalny Republiki Białoruś w Białymstoku, Michał Sitko – Przewodniczący Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Wołkowysku, Eduard Szwejk – Dyrektor Kulturalnego Centrum Białorusi w Polsce. Wizyta władz i przedstawicieli kultury Wołkowyska jest kolejnym dowodem  pozytywnego dialogu międzynarodowego Gminy Michałowa i Wołkowyska na Białorusi. Wołkowysk to również  partner Gminy Michalowo w pozyskiwaniu środków unijnych w Klasterze Transgarnicznym Turystyki Zrównoważonej do Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina. Gmina Michałowo ze swojej strony stara się o dofinansowanie na utworzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz bazy noclegowej na terenie Gminy Michałowo (utworzenie Parku Miejskiego oraz 2 skwerków w Michałowie, budowa 2 stadionów z nawierzchnią sztuczną i trawiastą, budowa molo i wieży widokowej w Bondarach, utworzenie miejsc noclegowych MOSIR, budowa warsztatowni w Sokolu ).

• 00006[1]
  • 00008[1]