PFDF w Michałowie

Działająca od 1 czerwca 2012 roku Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii „Niezbudka” w Michałowie jest jedyną w swoim rodzaju galerią w Polsce. Jej zbiory to ponad 50 tys. archiwalnych zdjęć, pocztówek, dokumentów, map, gazet, ulotek, oraz przedwojennych i tużpowojennych znaczków i całostek. Zbiory ciągle znajdują się w fazie katalogowania.

Odwołuje się ona do dwóch funkcji jednego przedsięwzięcia: galerii - muzeum oraz codziennych działań edukacyjnych. Pracownia jest miejscem szkoleń, prelekcji, spotkań i warsztatów. Jednym z zadań Pracowni jest upowszechnianie unikalnego dorobku Polski Jagiellońskiej i Rzeczpospolitej Obojga Narodów ze szczególnym uwzględnieniem regionu woj. Podlaskiego. W ostatnich czasach pamięć o tamtej wielokulturowej rzeczywistości ulega przyspieszonemu zacieraniu. Dlatego więc naczelnym zadaniem Pracowni są i będą działania, polegające na odzyskanie szacunku wobec własnej przeszłości, ukierunkowane na prezentację lokalnej historii, ale także w wymiarze szerszym wielokulturowości.W Pracowni możemy obejrzeć:- zbiory topograficzne oraz etnograficzne – ok. 10 000 pocztówek i fotografii z ziem polskich, litewskich, ukraińskich, białoruskich, Rosji oraz z Europy.- zbiory dotyczące okresu II wojny światowej – ok. 7 000 oryginalnych fotografii wykonanych podczas II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy różnych formacji na terenie Polski, Niemiec, Rosji i Europy.- Około 5 000 dokumentów, map, grafik.- Około 50 000 znaczków, w tym około 10 000 oryginalnych polskich znaczków z okresu międzywojennego (1918-1939) i ok. 5 000 znaczków carskich (sprzed 1917) jak również znaczki z okresu okupacji niemieckiej, znaczki z okresu PRL oraz inne.Dużą część zbiorów Pracowni stanowią prezentowane na specjalnych panelach multimedialnych filmy i materiały dźwiękowe udostępnione przez m.in. Radio Białystok, Stowarzyszenie Szukamy Polski, Stowarzyszenie Edukacji Filmowej, Stowarzyszenie Kultury Ulicznej ENGRAM oraz TV Białystok. Obejrzeć można również kilkadziesiąt filmów zrealizowanych przez amatorów, pasjonatów twórczości filmowej nie tylko z ziemi michałowskiej.W planach instytucji jest organizacja warsztatów filmowych, fotograficznych i ciesielsko modelarskich. Placówka jest otwarta na współpracę z miłośnikami filmu i fotografii. Chętnie zaprezentuje ich twórczość. W PFDF jest również otwarta dla wszystkich galeria fotograficzna „Magia Podlasia”. Każda osoba może dodawać do niej swoje zdjęcia. Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii to element wspomagający lokalne działania edukacyjne. Instytucja chętnie nawiązuje współpracę ze szkołami, lokalnymi stowarzyszeniami, młodzieżą i osobami starszymi.Pracownia ma swoją siedzibę w wyremontowanym budynku pracowni zawodowych Zespołu Szkół. Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury; Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Gmina Michałowo pozyskała na ten cel dotację w wysokości 544 531,48 złotych. Wartość całej inwestycji to  1 103 462,69 złotych.

Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii „Niezbudka” w Michałowie

ul. Fabryczna 33