Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Michałowo dziś

Michałowo to jedna z najdynamiczniej rozwijających się gmin województwa podlaskiego. Jest częścią powiatu białostockiego, a samo miasto położone jest 36 km na wschód od Białegostoku i 30 km od granicy z Białorusią. Tutaj zaczyna się Unia Europejska. Na obszarze gminy znajduje się 76 miejscowości, w tym 27 sołectw. Jej powierzchnia to blisko 410 km2. Gmina liczy 7332  mieszkańców, z czego 3271 żyje w stolicy gminy – Michałowie.

Prawa miejskie Michałowo uzyskało 1 stycznia 2009 roku. Wysiłek władz samorządowych i społeczności lokalnej, którego celem była i jest systematyczna poprawa jakości życia mieszkańców, inwestycje infrastrukturalne i stwarzanie korzystnych warunków dla rozwoju gospodrczego zostało zauważone na szczeblu centralnym i było głównym czynnikiem decydującym o uzyskaniu statusu miasta. Gmina Michałowo posiada ogromny potencjał inwestycyjny. To równocześnie bogata oferta kulturalna ukierunkowana na promowanie wielokulturowości, a dzięki licznym atrakcjom turystycznym i przyrodniczym, to także wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu.

W 2010 roku w rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” gmina zajęła 17 miejsce w kraju w wysokości środków przeznaczonych na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Wysoko notowana jest również pod względem dochodu przypadającego na jednego mieszkańca.

Starania władz samorządowych ukierunkowane są wciąż na podnoszenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej gminy. Duże środki zostały zainwestowane w infrastrukturę. W ostatnich latach oprócz przebudowy dróg i ulic wybudowano sieć kanalizacyjną i dwie oczyszczalnie ścieków, nowoczesną krytą pływalnię, zewnętrzną siłownię i skatepark, Gminną Bibliotekę i posterunek Policji, wyremontowano Ośrodek Zdrowia oraz Gminny Ośrodek Kultury, a także zbudowano zalew i amfiteatr. Gmina zapewnia również dobrze funkcjonującą bazę oświatową i dba o zdrowie swoich mieszkańców (wprowadzono program lekowy z pięćdziesięcioprocentowymi dopłatami do zakupionych leków). Inwestycje w infrastrukturę turystyczną, sportową i kulturalną nadają obiektom charakter regionalny. Korzystają z nich mieszkańcy całego województwa podlaskiego.

Warte podkreślenia jest to, że pozyskiwane fundusze nie są lokowane wyłącznie w Michałowie, ale również w innych miejscowościach. Dzięki temu na terenie gminy odnawiane są obiekty sakralne, świetlice i inne budynki użyteczności publicznej.

Obecnie realizowane są kolejne dwie inwestycje. W ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Michałowo” powstaje infrastruktura pozwalająca na swobodny dostęp do szerokopasmowego internetu. Natomiast w ramach projektu Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w gminie Michałowo” planowana jest rewitalizacja obszaru położonego w obrębie dawnego rynku w Michałowie. Obejmie on również inne działania, w tym m.in.  rekultywację plaży, budowę wieży widokowej i budowę pomostu drewnianego nad Zalewem Siemianówka w Bondarach. Dzięki udnej współpracy ze społecznością lokalną pojawiają się kolejne pomysły i przygotowywane są następne wnioski.

Walory przyrodnicze gminy sprawiają, że ma ona duży potencjał turystyczny. Chodzi tu o turystykę weekendową i krajoznawczą i wypoczynkową, a także specjalistyczną: ornitologiczną, wędkarstwa, łowiectwa, żeglarstwa sportów wodnych i motorowodnych. Miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku przyciągną na pewno kompleksy leśne wchodzące w skład Puszczy Knyszyńskiej, piesze i rowerowe szlaki turystyczne, zabytki i obiekty dziedzictwa kulturowego, zalew w Michałowie, a także oferujące unikalną w skali europejskiej faunę i florę Zalew Siemianówka i Rezerwat Gorbacz.

Ogromnym atutem Michałowa jest jego wielokulturowość. Jest ona tutaj szczególnie pielęgnowana. Przyczynia się do tego w dużej mierze działalność Gminnego Ośrodka Kultury, a także oddanej w 2011 roku do użytku Pracowni Filmu Dźwięku i Fotografii Michałowo „Niezbudka”. Najważniejszymi i znanymi w całym regionie imprezami kulturalnymi są Dni Michałowa, Prymackaja Biasieda oraz Święto Grzyba.

Władze gminy przykładają dużą uwagę do tego, aby doceniać pracę mieszkańców na rzecz jej promowania i rozwoju. Dlatego już od dziewięciu lat przyznają im specjalną nagrodę - „Orły Michałowa”. Codzienne życie mieszkańców dokumentowane i opisywane jest w ukazującej się co miesiąc „Gazecie Michałowa”.

Gmina Michałowo posiada duży potencjał rozwoju gospodarczego. Dzięki wyjątkowym wartościom przyrodniczym i kulturowym staje się miejscem atrakcyjnym dla indywidualnych inwestycji w zakresie mieszkalnictwa rodzinnego. Ważna jest również otwartość samorządu, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Gmina posiada aktualne plany zagospodarowania przestrzennego. W Michałowie oraz przy drodze Białystok - Michałowo przygotowane są tereny inwestycyjne o różnorodnych powierzchniach od 1 ha, 10 ha do 200 ha (dodatkowe 353 ha w Topolanach). Jeśli dodamy niskie podatki i zaplecze kadrowe to łatwo zrozumieć dlaczego Michałowo jest atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Michałowo to gmina, którą warto odwiedzić, w której warto żyć i w której warto ulokować swój biznes.

(oprac. Konrad Sikora)

• 01_panorama