Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Drogi dla Natury - kampania na rzecz zadrzewień

Gmina Michałowo bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Drogi dla Natury - kampania na rzecz zadrzewień”, finansowanym ze środków LIFE+ oraz NFOŚiGW. Projekt obejmuje swym zasięgiem 16 województw i zakłada współpracę z 66 gminami w celu przygotowania i wdrożenia programów kształtowania zadrzewień. Głównym Beneficjentem projektu jest Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia, natomiast parterami regionalnymi są: Federacja Zielonych „Gaja” ze Szczecina, Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z Kwidzyna i Stowarzyszenie Agencja Ekorozwoju Zielone Płuca Polski.

Założenia projektu realizowane w gminie, to:

1. Sporządzenie wzorcowych programów kształtowania zadrzewień. Celem opracowania lokalnego programu kształtowania zadrzewień jest stworzenie modelowych działań na poziomie gmin, mających na celu trwałą ochronę i odtwarzanie zadrzewień przydrożnych i śródpolnych.
  2. Pilotażowe realizacje – nasadzenia alei. W każdej z gmin posadzonych zostanie 70 drzew w akcji społecznej z mieszkańcami każdej z gmin.
  3. Promocja i edukacja. Opiera się na wspieraniu lokalnych inicjatyw zadrzewieniowych, działaniach informacyjnych w lokalnych i regionalnych mediach oraz przeprowadzeniu zajęć z uczniami miejscowych szkół.
  4. Szkolenia dla drogowców i samorządowców oraz miłośników drzew. Będą to dwudniowe szkolenie, składające się z części teoretycznej i praktycznej, z zakresu m.in. oceny stanu zadrzewień, zasad pielęgnacji, metod postepowania administracyjnego w przypadku stwierdzenia obecności gatunków cennych przyrodniczo w obrębie alei.
  5. Dodatkowo na terenie Gminy Michałowo zostaną wykonane modelowe ekspertyzy dendrologiczne 10 wybranych drzew, a także modelowe pielęgnacje na 10 drzewach.

Gmina Michałowo jest trzecią gminą z województwa podlaskiego, która na swoim terenie realizacje program Drogi dla Natury, pierwsze dwie, w których zakończono już działania były: Gmina Suraż oraz Gmina Gródek. W miesiącach lipiec-wrzesień 2015 roku na terenie gminy Michałowo przeprowadzana została inwentaryzacja stanu zadrzewień przydrożnych. Stowarzyszenie Zielone Płuca Polski, które jest lokalnym parterem programu na Polskę północno-wschodnią, przy współpracy z pracownikami Urzędów Gmin, dokonano oceny stanu zadrzewień przydrożnych. Informacje z wizji terenowych posłużą do opracowania „Programu kształtowania zadrzewień” dla gminy.

Obecnie trwają także przygotowania do planowanego na wiosnę 2016 szkolenia, do udziału w którym już teraz serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pielęgnacją i losem drzew.

Jednocześnie w dniu 28 października 2015 roku wspólnie z Burmistrzem Michałowa, przedstawicielami lokalnych społeczności oraz uczniami gimnazjum z Gminnego Zespołu Szkół w Michałowie przeprowadzona zostanie akcja sadzenia drzew. Drzewa w ilości 70 sztuk, zostaną posadzone w trzech lokalizacjach: wzdłuż ulicy Sienkiewicza. Początek akcji o godzinie 10.00, serdecznie zapraszamy.

Informacje o realizowanym projekcie, parterach, o planowanych działaniach i inicjatywach mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej projektu www.aleje.org.pl

Dodatkowo za realizację projektu na obszarze Gminy Michałowo odpowiada Stowarzyszenie Agencja Ekorozwoju Zielone Płuca Polski ul. Dojlidy Fabryczne 23, Białystok, tel. 85 74 12 113, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).

Poland 85.9%United States 6.3% 1.4%Germany 1.4%