Vinaora Nivo Slider

Informacja Wojewody Podlaskiego w sprawie ASF

Rozmiar czcionki:

 Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło następującej odpowiedzi na nasze pismo w sprawie zabezpieczenia nasion ze strefy z ograniczeniami. Najnowsza opinia naukowa EFSA dotycząca afrykańskiego pomoru świń [EFSA Journal 2014; 12(4):2628] wskazuje, że m. in. warzywa, uprawy, siano i słoma zostały uznane za mające najniższe ryzyko by stać się i pozostać zanieczyszczone wirusem ASF oraz zostały zaszeregowane ze względu na ich zdolność do przechowywania i utrzymywania zakażonego wirusa do kategorii „bardzo niskie”

 

 

Niemniej jednak w związku z napływającymi wątpliwościami, że zboża uprawiane w obszarze objętym ograniczeniami stanowią ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), Główny Lekarz Weterynarii wraz z ekspertami naukowymi Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach zostali zobowiązani do dokonania przeglądu obecnie dostępnej dokumentacji tej sprawie.

 

W wyniku analizy literatury stwierdzono, że możliwość zanieczyszczenia roślin przez zakażone dziki teoretycznie istnieje, ale w przypadku ziaren zbóż jest bardzo mało prawdopodobna. Wynika to zarówno z przeżywalności wirusa w środowisku, jak i sposobu zbioru zbóż np. kukurydzy.

 

W żadnej z dostępnych publikacji nie opisano dowodów na to, że pasze roślinne, wytworzone z ziaren zbóż, stanowią zagrożenie przeniesienia ASF na świnie. W związku z wystąpieniem na terytorium RP dwóch ognisk ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie przeprowadzono gruntowne dochodzenie epizootyczne. W ich wyniku nie stwierdzono, aby zboża uprawiane przez rolników służące, jako pasza dla zwierząt mogły stanowić źródło tej choroby.

Najczęstszą drogą szerzenia się wirusa jest natomiast bezpośredni kontakt zwierząt zdrowych i zakażonych, kontakt z produktami pochodzenia zwierzęcego zawierającymi wirus ASF (odpady kuchenne zawierające takie produkty, w tym produkty z dziczyzny) oraz przeniesienie mechaniczne wirusa na odzieży, obuwiu lub sprzęcie przy świeżym zanieczyszczeniu materiałem zawierającym wirus ASF. Dlatego też zaleca się przestrzeganie w gospodarstwach zasad bioasekuracji.

 Jednocześnie informuję, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod linkiem http://www.wetgiw.gov.pl/files/aktualnosci/4-12-14 został zamieszczony komunikat GLW dotyczący przedmiotowej tematyki.

 

Z up. Wojewody Podlaskiego

Marian Malinowski

Z-ca Dyrektora Wydziału

Geodezji i Rolnictwa

Więcej wiadomości na temat ASF

 

 

 

STATYSTYKI ODWIEDZIN

Dzisiaj: 2
Wczoraj: 63
Bieżący tydzień: 249
Poprzedni tydzień: 315
Bieżący miesiąc: 1347
Poprzedni miesiąc: 1417
Ogółem: 185213

Poland 85.4%United States 6.1%Canada 1.5%United Kingdom 1.1%